Trening dla świeżo upieczonej mamy
Obecnie coraz więcej kobiet stawia sobie za priorytet szybki powrót do formy sprzed ciąży. Ta tendencja objawia się na wielu płaszczyznach, między innymi poprzez aktywność fizyczną już w okresie ciąży, okresie przygotowawczym do ciąży, a także dbałość o zdrowe, racjonalne i różnorodne żywienie, poprzez co proces przybierania na wadze także ulega większej normalizacji i jest znacznie bardziej zrównoważony. Nie mniej jednak, każda z nas, niezależnie od tego jak bardzo jej ciało zmieniło się podczas ciąży, chce poczuć się atrakcyjnie oraz pewnie siebie – dlatego rozważamy aktywność fizyczną. Musisz wiedzieć, że trening świeżo upieczonej mamy jest strzałem w dziesiątkę, pod bardzo wieloma względami. Aktywność fizyczna pozwala na odbudowę poczucia atrakcyjności, pewności siebie, na śmiałość i przełamanie odrzucenia względem partnera (które jest bardzo częstym zjawiskiem, albowiem wstydzimy się zmian jakie zaszły i obawiamy się reakcji, być może nawet odrzucamy, ponieważ same boimy się odrzucenia), na redukcję tkanki tłuszczowej, ujędrnienie oraz wzmocnienie mięśni, a także na relaks, ukojenie i chwilę dla siebie.
Po porodzie, ćwiczenia powinny zostać dostosowane przede wszystkim do indywidualnych możliwości, preferencji, a także parametrów Twojego ciała. Nie możesz przemęczyć i zbytnio sforsować swojego organizmu, gdyż musisz być odpowiedzialna za siebie oraz dziecko i dbać o wasze zdrowie oraz bezpieczeństwo. Wybieraj ćwiczenia dostosowane do Twojej kondycji i pamiętaj, że z czasem zwiększysz sobie poprzeczkę, lecz dopiero wówczas, kiedy będziesz na to gotowa, zarówno pod względem fizycznym, jak również psychicznym.
Konieczne zmiany
Na początku musisz uświadomić sobie swój cel oraz określić priorytety. Pamiętaj, że każdy proces wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania. Twoje ciało nie jest już takie samo jak kiedyś. Wewnątrz zaszły ogromne zmiany - amiętaj bowiem, że przez dziewięć miesięcy rosło w Tobie nowe życie, zatem narządy wewnętrzne, a zwłaszcza aparat rodny, zostały znacznie obciążone i nadwyrężone. Mówię o tym, ponieważ bardzo często nie zwracamy uwagi na niezwykle istotne mięśnie, których wcale nie widać, a które powodują duże problemy zdrowotne, np. mięśnie pochwy oraz dna miednicy. Brak Twojej reakcji może doprowadzić w przyszłości do problemów z nietrzymaniem moczu, bóli, skurczy, obniżenia ścian pochwowych, a także komplikacji natury seksualnej. Możesz uniknąć tego poprzez ćwiczenia, które wykonasz w każdym miejscu i o każdej porze, a ich poziom trudności nie sprawi Ci najmniejszych problemów. Pamiętaj, że wystarczy kilka minut każdego dnia, abyś mogła zauważyć istotne różnice i w pełni cieszyć się macierzyństwem.
Rozpocznij od konsultacji ze swoim ginekologiem, ponieważ to on powinien określić kondycję Twoich narządów rodnych i to, czy w danym momencie jesteś zdolna do aktywności fizycznej, czy jest ona dla Ciebie bezpieczna (to ważne, ponieważ struktury tkankowe, włókna kolagenowe, mięśnie – które uległy znacznemu rozciągnięciu, potrzebują chwili, aby indywidualnie przystosować się do teraźniejszości – dopiero wtedy można zacząć nad nimi pracować). Jeśli nie ma przeciwskazań, warto abyś rozpoczęła ćwiczenia od zaraz, ponieważ dzięki temu schudniesz, ujędrnisz oraz wyrzeźbisz swoje ciało, a przede wszystkim – wzmocnisz i zregenerujesz mięśnie, co jest bardzo ważne w kontekście powrotu do formy, w każdym aspekcie tego określenia. Pamiętaj, że tak jak już wspomniałam, Twoje ciało potrzebuje czasu na zaakceptowanie nowego stanu rzeczy i rozpoczęcie pracy na nowych warunkach (chodzi, przede wszystkim, o mięśnie brzucha, miednicy, przepony).

Szczególnym okresem jest połóg trwający od 6 do 8 tygodni po porodzie, który jest szczególnym czasem dla Ciebie i Twojego dziecka i który stanowi pewnego rodzaju wyznacznik regeneracyjny dla Twojego organizmu. To czas, w którym powinnaś pozwolić mu na samodzielny odpoczynek. Ćwiczenia powinnaś rozpocząć po połogu i powinny one bazować na pracy przepony, czyli na ćwiczeniach oddechowych, podczas których będziesz dokładnie filtrowała powietrze płynące z płuc, uspokoisz i wyciszysz swój organizm, ukoisz stres, nauczysz się pracować z własnym ciałem, dostrzeżesz niezbędny balans oraz uzyskasz równowagę.
Jaki trening wykonywać?
Wykonuj mobilizację odcinka piersiowego, rozluźnianie przepony, poprawę ruchomości żeber, otwieranie klatki piersiowej. Ćwicz mięśnie brzucha, poprzez leżenie i unoszenie naprzemienne kolan, lekkie skłony pogłębiające do wyprostowanych lub zgiętych nóg, poprzez przenoszenie ciężaru ciała położonego na kolana, z jednej strony na drugą (ramiona pozostają wówczas rozłożone na bokach), leżenie bokiem i unoszenie jednej nogi lub jej pulsacyjne ruchy (tutaj doskonale pracują również mięśnie pośladków).
Nigdy nie zapominaj o gimnastyce, a także pamiętaj, że formą treningu może być każda wykonywana przez Ciebie czynność codzienna, np. prasowanie (doskonale wzmacnia i modeluje mięśnie klatki piersiowej, ramion, działa także na nogi), odkurzanie, zmywanie naczyń, spacer z dzieckiem (spacer jest najdoskonalszą formą treningu połączonego z dobrą zabawą oraz korzyściami związanymi z wyjściem na świeże powietrze).